Kako brzo dobiti boju na suncu?

KAKO BRZO DOBITI BOJU NA SUNCU?

Par se sunča na plaži

 

Iako se slažemo da preplanuli ten i bakarna boja kože skoro svaku kožu čini lepšom i ujednačenijom, ne smemo da zaboravimo da izlaganje suncu treba da bude sa oprezom i umereno, kako bi se izbegli neželjeni efekti ultravioletnog zračenja.

 

U nastavku teksta otkrivamo vam kako najbezbednije i najbrže dobiti boju na suncu, kao i koji su preparati za sunčanje najefikasniji za postizanje lepog i ujednačenog bronzanog tena.

 

 

Kako svetla koža da dobije boju na suncu?    

 

Svetla koža je ona koja ima manje pigmenta odgovornog za tamniji ten – eumelanina, a više ružičastog pigmenta – feomelanina. Zato će osobe svetlijeg tena burnije reagovati u susretu sa jakim sunčevim zracima i najpre će pocrveneti.

 

Osobe svetlog tena neretko se žale da na suncu uvek izgore, i zato je neophodno da sunčanju pristupe postepeno i sa dodatnom dozom opreza, nege i zaštite.

 

Pre svega, stručnjaci savetuju izbegavanje direktnog izlaganja sunčevom zračenju onda kada je ono najintenzivnije, odnosno u periodu od 10 do 16 časova.

 

Ukoliko se ipak boravi na suncu i u ovom periodu, neophodno je naneti kremu sa visokom zaštitom od štetnih UVA i UVB zračenja. Po mogućstvu, treba boraviti u prirodnom hladu ili pod suncobranom. Šešir i naočare sa zaštitom od zračenja takođe su dobra zaštita od jakog sunca.

 

‚‚Kako onda da pocrnim, ako se sklanjam od sunca?” verovatno ćete se zapitati. Intenzivno izlaganje suncu, u narodu poznatije kao ‚‚čvarenje” nije jedini način da se pocrni. Štaviše, ovo je siguran način da izgorite, naročito ako imate svetliji ten, ali ni za ljude tamnijeg tena, dugotrajno izlaganje direktnom suncu nije preporučljivo iz nekoliko razloga:

  • intenzivno sunčanje ubrzava starenje kože, jer UVA zraci prodiru u dublje slojeve i utiču na razlaganje kolagena, proteina ključnog za jedrost i elastičnost naše kože

  • preterano izlaganje suncu predstavlja rizik od pigmentacija i drugih kožnih promena, od kojih je najozbiljniji melanom odnosno, karcinom kože

  • sunčevo zračenje može imati nepovoljan uticaj i na rožnjaču oka

 

Ipak, pored svih ovih negativnih efekata ne smemo zaboraviti da je sunce i izvor života na našoj planeti, i da ima brojne benefite:

 

  • Doprinosi sintezi vitamina D

  • Utiče povoljno na zdravlje kostiju, zuba, srca, mišića i nervnog sistema

  • Poboljšava raspoloženje

Iz svega navedenog može se zaključiti da je sunce kakvo nas poslednjih godina greje opasnije nego što je bilo, ali je i dalje neophodno za održanje optimalnog zdravlja čoveka. Kada smo na plaži u bilo kom delu dana treba da imamo na umu ova dva aspekta sunčevog zračenja. Da bismo iskoristili sve njegove benefite, a minimizirali negativne efekte, najvažnija je dobra priprema i adekvatna zaštita.

 

 

Saveti za tamnu boju na suncu

 

Bakarna boja kože na suncu ideal je lepote koji evocira egzotične, tropske plaže, koktele, palme i leto koje se nikad ne završava.

Da biste ovaj ideal dostigli brzo i pametno, a potom ga i dugo održali, donosimo vam nekoliko najvažnijih koraka kojih bi trebalo da se pridržavate:

 

  1. Priprema – dobra priprema znači piling kože pre sunčanja kako bi se dobio lep i ujednačeni bakarni ten. U ovaj korak spadaju i suplementi na bazi beta-karotena, prirodnog pigmenta koji ubrzava tamnjenje kože.

  2. Zaštita – podrazumeva nanošenje kreme sa visokim zaštitnim faktorom protiv UVA i UVB zračenja, šešire, naočare, ali i boravak u hladu, u kom takođe možete dobiti lepu preplanulu boju, bez rizika od opekotina i osipa kože.

  3. Nega – odnosi se pre svega na hidrataciju kože spolja i iznutra, kako bi se izbegao rizik od isušivanja i obezbedila hidriranost i jedrost. Ne treba zanemariti ni negu kože nakon sunčanja, kako bi se koža smirila i pripremila za novi dan na plaži.

Žena stavlja spf na ledja

 

Kako dobiti boju na suncu - prirodni preparati

 

Na tržištu postoji veliki broj preparata za brzo tamnjenje, ali i tu predlažemo da birate one koje sadrže zaštitni faktor SPF 15-30.

Najefikasnijim se pokazuju preparati sa dodatkom beta-karotena, prirodnog crveno-narandžastog pigmenta koji se nalazi u pojedinim vrstama voća i povrća, a najviše ga ima u šargarepi, bundevi i crvenoj paprici.

 

Pored toga što ubrzava tamnjenje kože, ovaj pigment se pretvara u vitamin A i ima brojne zdravstvene benefite:

  • poboljšava zdravlje očiju

  • podstiče formiranje krvi

  • ubrzava metabolizam proteina i masti

  • zdravlje kostiju

  • podržava imunitet

Osim beta-karotena od prirodnih preparata koji mogu da ubrzaju proces stvaranja bakarne boje kože na suncu su i:

  • orahovo ulje – podstiče proizvodnju melanina, a boju kože čini intenzivnom i postojanom.

  • šargarepa i maslinovo ulje – izrenda se jedna šargarepa i prelije maslinovim uljem. Ostavi se da stoji 2-3 dana u zatvorenoj tegli na suncu. Sjajna kobinacija i za tamnjenje i za negu kože.

  • kokosovo ulje – ne ubrzava tamnjenje direktno, ali hrani kožu i doprinosi ujednačenijem tenu.

Sunce je izvor života, bez njegove svetlosti ne bismo mogli da preživimo, ono podiže raspoloženje, greje nas, i ima brojne benefite po naše zdravlje. Bronzani ten koji prekriva nepravilnosti i čini kožu lepšom i ujednačenijom izgleda nikada neće izaći iz mode.

 

Ipak, prekomerno izlaganje intenzivnom sunčevom zračenju može doneti više štete nego koristi.

Ukoliko želite da dobijete preplanuli ten brzo, vodite računa o zaštiti, periodu dana kada se izlažete sunčevim zracima i o pripremi i nezi kože pre, tokom i nakon sunčanja.

 

Kada ste ispunili sve ove preduslove, boravak na suncu će vam pružiti užitak bez bojazni od opekotina, a egzotični bronzani ten će vas pratiti tokom čitavog leta.