Osip od sunca – kako ga prepoznati i ublažiti?

OSIP OD SUNCA – KAKO GA PREPOZNATI I UBLAžITI?

Devojka stavlja faktor na svoju ruku

 

Međutim, svakog leta, u proseku 15% sveukupnog stanovništva pokušava da izađe na kraj sa upornim alergijama i osipima od sunca. Ovakvi vidovi osipa se najčešće javljaju tokom prvih dana sunčanja, što može biti i na proleće, a mogu pogoditi svakoga – čak i one što se samo umereno izlažu suncu.

 

Sigurno već dugo slušate o štetnim UV (ultraljubičastim) i ultracrvenim zracima, ali u ovom članku posvetićemo se upravo njihovom kobnom uticaju na površinski sloj kože, različitim simptomima, ali i onim najvažnijim – kako da izlečite osip od sunca, zaštitite vašu kožu kvalitetnim preparatima i uživate u toplim danima.

 

 

Šta je osip od sunca?

 

Osip od sunca se je u struci najčešće definisan kao polimorfna svetlosna erupcija (PSE), a predstavlja reakciju kože na UV zračenje. Reč je o obliku preosetljivosti kože koji se često javlja pri prvom ili naglom izlaganju suncu, posebno kod osoba svetlije puti.

 

Jedno od prvih pitanja vezanih za ovu boljku je – Koliko je ovaj osip zapravo opasan?

Mada nije u pitanju akutno oštećenje kože, osip od sunca ne treba olako shvatati. Može biti vrlo neprijatan i izazvati crvenilo, svrab, peckanje i sitne plikove koji će svakako pokvariti uživanje u sunčanim danima.

 

Blagi osip može trajati 1–3 dana, dok jače alergijske reakcije traju i do nedelju dana. U svakom slučaju, ako vidite da se ova reakcija na sunce pogoršava ili ne prolazi – obavezno se obratite lekaru.

 

Dakle, osip od sunca uglavnom nije opasan, ali ukazuje da je koža oštećena i preosetljiva. Ako se ne tretira ili se ponavlja, može doći do jačih alergija i trajnog oštećenja kože.

 

 

Vrste osipa i alergijskih reakcija na sunce – kako ih razlikovati?

 

Nisu svi osipi izazvani sunčevim zracima isti. Postoje različiti oblici kožnih reakcija koje se mogu javiti nakon izlaganja suncu, a poznavanje razlika će vam zasigurno pomoći u njihovom tretiranju i bržem ozdravljenju kože.

 

Polimorfna svetlosna erupcija (PSE)

PSE je najčešći oblik osipa i javlja se kod osoba koje nisu navikle na sunce (npr. početak leta). Osip je javlja u vidu crvenih plikova, mehurića ili čvorića, koji često umeju da svrbe ili peckaju. Najčešće se javlja na rukama, ramenima, vratu i grudima.

 

Solarna urtikarija (koprivnjača)

U narodu poznata koprivnjača je redak, ali intenzivan oblik alergijske reakcije. Crveni pečati koji svrbe i brzo se šire javljaju se odmah nakon izlaganja suncu, a može se dogoditi i da dođe do oticanja i neprijatnog svraba – baš kao kada se ožarite koprivom. Pošto je u pitanju alergijska reakcija, može nestati i ubrzo nakon što se sklonite sa sunca koje je izaziva.

 

Fototoksična reakcija (reakcija na lekove ili kozmetiku)

Ovaj osip najviše podseća na bolne opekotine, a izaziva je kombinacija sunčevih zraka i određenih lekova ili kozmetičkih preparata (npr. antibiotici, parfemi, neke kreme). Javlja se na mestima gde je koža bila izložena suncu.

 

Treba da napomenemo da je osip od sunca najčešće fiziološka reakcija kože na UV zrake, bez prisustva alergena. Alergija na sunce uključuje imunološku reakciju, često praćenu otokom, jačim svrabom i bržim nastupom simptoma. Dok je osip često lokalizovan i postepeno se povlači, alergija ponekad može zahtevati upotrebu antihistaminika i hitniju reakciju.

 

Devojka ima osip od sunca na ledjima

 

 

Simptomi osipa od sunca

Simptomi se uglavnom javljaju nekoliko sati do par dana nakon izlaganja suncu. Najčešći simptomi osipa od sunca su:

  • Crvenilo kože
  • Svrab i peckanje
  • Sitni plikovi ili mehurići
  • Suva, perutava koža
  • Otok i osećaj zatezanja

 

Kod nekih osoba, osip se može povući sam od sebe za nekoliko dana, dok kod drugih zahteva dodatnu negu ili terapiju. Sve ovo može zavisiti od raznih faktora, od genetske predodređenosti, do osetljivosti ili tena kože.

 

 

Kako izgleda osip od sunca i gde se javlja?

 

Osip od sunca na koži se obično javlja na delovima tela koji su bili direktno izloženi suncu:

  • Ruke i ramena – posebno nadlaktice
  • Grudi i dekolte
  • Lice i vrat – naročito kod osetljive kože
  • Leđa
  • Noge – kod dugotrajnog boravka na plaži

Kod osetljivih osoba, čak i nekoliko minuta izlaganja može izazvati reakciju, naročito osip po licu od sunca, koji zna da bude posebno nelagodan i uporan.

 

 

Osip od sunca kod beba i dece

 

Koža beba i dece je izuzetno nežna i osetljiva. Upravo zbog te osetljivosti, osip kod beba i dece može se razviti veoma brzo, čak i kada su kratko izloženi suncu. Simptomi su isti kao kod odraslih, ali su reakcije često izraženije. Zbog toga je prevencija ključna:

 

  • Izbegavajte direktno sunce između 10h i 17h
  • Koristite zaštitne kreme sa visokim SPF faktorom (50+)
  • Obucite dete u laganu, ali zaštitnu odeću
  • Koristite šeširiće i naočare

 

Ukoliko se osip ipak pojavi, ne tretirajte ga na svoju ruku – obavezno se posavetujte sa farmaceutom ili pedijatrom.

 

 

Kako izlečiti osip od sunca?

 

Lečenje osipa zavisi od težine simptoma. U blažim slučajevima dovoljne su mere kućne prve pomoći ili domaćih melema. Prirodni sastojci poput aloe vere ili kamilice mogu pomoći u umirivanju kože i ubrzanju oporavka.

 

Možete se osloniti na gelove sa ovim sastojcima, ili pak napraviti dobru staru oblogu za opekotine od kiselog mleka ili jogurta, koja će fino rashladiti i smiriti upalu. Naravno, pre upotrebe prirodnih melema, neophodno je da prvo proverite da li imate alergiju na neki sastojak.

 

U slučajevima jačih reakcija na sunce biće vam potrebna medicinska terapija. Hladne obloge su neizostavni deo svakog tretmana upaljene kože, kao i kreme sa dekspantenolom ili aloe verom, koje obnavljaju kožu. Kod izrazito jakih reakcija, lekari će vam najčešće prepisati antihistaminike ili kortikosteroidne kreme.

 

Kada već dođe do upale ili osipa, obavezno se sklonite sa sunca i izbegavajte ga sve dok simptomi ne prođu u potpunosti. Ukoliko vidite da se osip ne povlači u roku od nekoliko dana ili se stanje pogoršava, obavezno potražite medicinski savet

 

 

Kako sprečiti osip od sunca i sunčeve alergije?

 

Devojka crta sunce od faktora na svojoj nozi

 

Iako se osip od sunca može efikasno lečiti, mnogo je bolje da do njega ne dođe. Pravilna zaštita od sunca, korišćenje preparata sa visokim zaštitnim faktorom i postepeno izlaganje UV zracima smanjuju rizik od pojave ovog neprijatnog stanja.

 

U svim apotekama možete pronaći širok izbor dermatološki ispitanih proizvoda za zaštitu od sunca, kao i preparate za negu osetljive kože sklone reakcijama.

 

Pripremite kožu unapred:

  • Počnite postepenim izlaganjem suncu – prvih dana po 10–15 minuta.
  • Razmislite o suplementaciji beta-karotenom ili antioksidansima (uz savet farmaceuta), koji jačaju kožu iznutra.
  • Izbegavajte korišćenje mirisnih sapuna, parfema i kozmetike pre sunčanja.
  • Obratite pažnju na lekove i kozmetiku – proverite da li lekovi koje koristite mogu izazvati fotosenzitivnost (antibiotici, diuretici, retinoidi, itd.), a ako koristite kreme za lice, proverite da li su fotostabilne.

 

Osip od sunca je česta pojava koja ne bira uzrast. Bilo da se javlja po rukama i telu, po licu, ili kod beba i dece, važno je brzo prepoznati simptome i reagovati na pravi način.

 

Uz adekvatnu zaštitu i negu, vaša koža može ostati zdrava i lepa čak i tokom najjačeg sunca.