Opekotine od sunca – kako sprečiti i najbrže izlečiti

OPEKOTINE OD SUNCA – KAKO SPREčITI I NAJBRžE IZLEčITI

Devojka na plaži stavlja kremu na kožu.

 

Topli dani su stigli, sunce je visoko na nebu, a mnogi od nas jedva čekaju da se opuste na plaži ili uživaju u sunčanju u svom dvorištu ili na terasi. 

 

Opekotine od sunca mogu biti bolne i neugodne, ali uz dobru pripremu kože i pravilno sunčanje, možete uživati u suncu bez brige. U ovom tekstu otkrivamo vam korisne savete o tome kako sprečiti opekotine i crvenilo od sunca i kako najbrže izlečiti i negovati kožu ako se to ipak desi.

 

Kako pripremiti kožu za sunčanje

Važno je pametno se pripremiti za sunčanje kako biste uživali u letu sa zdravom i sjajnom kožom. Evo nekoliko koraka koje možete preduzeti:

 

  • Hidrirajte kožu: To pomaže u održavanju njene elastičnosti i sprečava suvoću. Hidrirana koža je otpornija na opekotine od sunca.
  • Koristite kvalitetne losione ili kreme za telo koje sadrže prirodne sastojke poput aloje vere ili ulja jojobe.
  • Lagani piling: Pre sunčanja, uradite blagi piling kako biste uklonili mrtve ćelije kože i osvežili površinski sloj. To će vam pomoći da postignete ravnomernu preplanulost.
  • Odaberite proizvod sa odgovarajućim SPF-om za vaš tip kože.
  • Navikavajte kožu na sunce tako što ćete postepeno povećavati vreme izlaganja sunčevim zracima.

 

Kako se sunčati i sprečiti opekotine

Predlažemo vam da sledite određene smernice kako biste izbegli neželjene posledice. Evo kako se sunčati bezbedno:

 

  • Izbegavajte sunce u najtoplijem delu dana između 10 i 16 časova.
  • Pre izlaganja suncu obavezno nanesite kremu sa SPF-om. Birajte proizvode koji štite od UVA i UVB zraka i ponavljajte nanošenje svaka dva sata ili posle plivanja i znojenja.
  • Sunčajte se u hladu ili koristite suncobran kako biste smanjili izloženost direktnim sunčevim zracima.
  • Nosite odeću sa dugim rukavima od laganih, prirodnih materijala koji će vas ohladiti, ali i štititi kožu od opekotina.
  • Nosite šešir sa širokim obodom koji pruža zaštitu licu, vratu i skalpu od sunčevih zraka i sunčane naočare sa UV zaštitom.

 

Devojka sa sesirom na bazenu drzi spf u ruci.

Kada je najbolje sunčati se

Da biste lepo preplanuli, a ne izgoreli - važno je znati kada je najbolje vreme za sunčanje.


Između 10 i 16 časova sunce je najjače i tada treba izbegavati duže izlaganje suncu, posebno ako imate svetliju kožu ili osetljivu kožu koja brzo crveni.

Ukoliko želite da se sunčate tokom najtoplijeg dela dana, važno je da preduzmete dodatne mere predostrožnosti. Koristite adekvatnu zaštitu od sunca, kao što je krema sa visokim SPF-om i nosite zaštitnu odeću, šešir i sunčane naočare. Takođe, tražite hlad i koristite suncobran kako biste smanjili direktnu izloženost sunčevim zracima.

Uvek slušajte svoje telo i ako primetite crvenilo, peckanje ili nelagodnost na koži, odmah se sklonite u hlad i nanesite dodatnu zaštitu od sunca.

 

Šta je dobro za opekotine i crvenilo od sunca

Kože izložena suncu je dovoljno iziritirana te treba izbegavati proizvode zasićene hemijskim sastojcima. Zato vam preporučujemo nekoliko prirodnih proizvoda koji mogu pomoći u ublažavanju opekotina i crvenila.

 

  • Beta karoten

 

Ovaj antioksidant nalazi se u brojnim namirnicama. Najbogatiji izvori beta karotena su narandžasto i crveno voće i povrće, poput šargarepe, bundeve, slatkog krompira i paradajza. Takođe, zeleno lisnato povrće kao što su spanać i kelj sadrže ovaj hranljivi sastojak.

Postoje i proizvod koji su obogaćeni beta karotenom i mogu biti odličan dodatak vašoj ishrani za održavanje zdravlja kože i imuniteta. Solgar beta karoten kapsule sadrže prirodni oblik beta karotena poreklom iz morske alge Dunaliella salina. ALK beta caroten će nadoknaditi dnevne potrebe zа vitаminom A i betа – kаrotenom tokom proleća i leta.

 

  • Krema za opekotine

 

Crystal derma neven krema sa pantenolom i alojom je namenjena osetljivoj koži. U svom sastavu ima ulje nevena i pantenol koji su poznati po svom hidrirajućem i protivupalnom svojstvu. Smanjuju crvenilo i svrab te jačaju prirodne odbrambene mehanizme.

Pantenol krema za opekotine od sunca ublažava tegoba nastalih usled prekomernog sunčanja poput svraba, crvenila i peckanja na koži. Pantenol nanosite blagim utrljavanjem 2 do 3 puta u toku dana u tankom sloju.

 

  • Mast za opekotine

 

Pantenol mast ima umirujuće dejstvo na kožu i koristi se za tretiranje manjih opekotina, ojeda, suvih usana, ekcema i drugih kožnih problema. Pantenol je pogodan i za upotrebu kao kozmetički preparat za stariju kožu lica.

Narodni melem za opekotine sprečava nastanak ožiljaka i ublažava simptome poput crvenila, otoka i perutanja. Ima regenerativna i protivupalna svojstva koja pomažu u zarastanju rana i ubrzavaju procese gnojenja.

 

  • Šaljićev melem za opekotine

 

MEL-OP G namenjen je zaceljivanju rana na koži lica i tela, uključujući opekotine drugog i trećeg stepena i rane različitog porekla. Sastojci melema uključuju ekstrat lekovitog bilja, pčelinji vosak i maslinovo ulje. Nakon zarastanja, preporučuje se prelazak na melem Mel Op E za dalju terapiju.

MEL-OP E je efikasan za tretiranje opekotina prvog stepena, smanjujući bol i crvenilo. Takođe, pokazao je rezultate u smanjenju ožiljaka i keloida nastalih od opekotina i drugih povreda.


Sunčanje može biti prijatno iskustvo ako preduzmete prave korake za zaštitu kože od opekotina. Ne zaboravite da posetite Apoteku Flos kako biste nabavili sve što vam je potrebno za zdravu i sigurnu zaštitu od sunca.